Home CZECH REPUBLIC ŠUMAVA – ICEBERG LAKE LAKA / LEDOVCOVÉ JEZERO LAKA

ŠUMAVA – ICEBERG LAKE LAKA / LEDOVCOVÉ JEZERO LAKA

written by Irena Markovich August 28, 2016

Šumava’s iceberg lake Laka is one of the rare places still a bit unexplored by the masses. Luckily! The series of posts about Šumava starts with the first post dedicated to this special location we visited, Laka lake and its surrounding. I must admit we’ll go back there soon again. Everything sort of clicked in the right way, the weather was incredibly mild, we fell in love with the accommodation and the nature was simply divine.

Šumavské ledovcové jezero Laka je pořád tak trochu neprozkoumanou oblastí pověstnými turistickými skupinami. Naštěstí! Sérii článků o Šumavě zahájím právě článkem o jezeru Laka a úžasnou oblastí kolem. Musím přiznat, že se tam velice brzy vrátíme, ideálně ještě, dokud nezačnou tuhé mrazy. Celkově vše se jaksi povedlo, počasí nám nádherně přálo, zamilovala jsem se do ubytování (o Maye ani nemluvě) a příroda byla jednoduše dechberoucí.

Šumava Laka

Iceberg lake Laka is located 1096 meters above the sea level and it’s truly unique in several ways (please read “unique” as unique for Czech Republic). Not only it is the smallest and highest located iceberg lake in the Czech part of Šumava, it is also very shallow with its maximum depth of 3,9 meters. The bottoms of all surrounding lakes in Šumava are rocky whereas Laka’s bottom is covered with layer of peat. This also gives the lake specifically deep and full colour of its water. And the last unique fact about this lake are its floating mini islands that change location in time.
I definitely wouldn’t recommend stepping off the trails and exploring Laka’s immediate surrounding by foot on your own, it’s easy to slip into wet (and often deep) moss and that’s something no one enjoys really.

Jezero Laka se nachází ve výšce 1096 metrů nad mořem a je specifické hned několika způsoby. Nejen, že je to nejmenší a nejvýše položené jezero v české části Šumavy, zároveň je relativně mělké (nejvyšší naměřená hloubka dosahuje pouhých 3,9 metru). Všechna okolní Šumavská jezera mají dno kamenité, nicméně na dně jezera Laka leží vrstva rašeliny a díky tomu má i jezero hlubokou a sytou barvu vody..  Poslední zvláštností jsou plovoucí ostrůvky, které se na jezeře vyskytují a svoji polohu v průběhu času mění.
Určitě bych nedoporučovala vydávat se kolem jezera mimo vyznačené stezky, lehce sklouznete do rašelin, není jich sice mnoho, ale nic příjemného to není.

Šumava Laka

Šumava Laka

No matter which place you’re taking off from, you can reach Laka lake very easily. The whole area is marked and trails are clear and safe. We found accommodation in Nová Hůrka (I’ll get to that in a bit) a from there it’s only 5,5 kilometres on the blue trail up to the lake itself. You can’t get lost! I’m attaching an image of a map with all the trails you can explore, just in case. We’ve been all over the area and I sincerely recommend you packing a flask, some food, a blanket and go explore for hours.

Nezáleží, odkud jdete, k jezeru Laka se dostanete velmi jednoduše. Trasy jsou srozumitelně vyznačeny a cesty čisté a bezpečné. My jsme se s Mayou ubytovaly přímo v Nové Hůrce (k tomu se za chvíli dostanu) a odtud je to 5,5 kilometrů po modré trase vzhůru k jezeru. Nemáte šanci zabloudit! Pro jistotu přikládám i fotografii stezky k jezeru Laka a okolních stezek, prozkoumaly jsme je všechny a vřele doporučuji zabalit si termosku, jídlo, deku a celé hodiny se toulat.

Šumava Laka

If you’re deciding whether to get accommodation in Prášily, Železná Ruda or directly in Nová Hůrka, I’d definitely recommend Nová Hůrka. The village has around 10 houses in total and the atmosphere is simply awesome. You’re not on the main road and if you’re traveling with your dog or with your children, this place is “it” – it’s safe, neat and pitoresque.

Pokud se rozmýšlíte, jestli se v této oblasti ubytovat v Prášilech, Železné Rudě nebo přímo v Nové Hůrce, pak jednoznačně přímo v Nové Hůrce. Nová Hůrka má celkem možná tak 10 baráků a atmosfére je tam úžasná. Jste bokem od komunikace a at’ už jedete se psem nebo s dětmi, je to bezpečné, upravené a malebné místo.

Šumava Laka

Šumava Laka

Maya and I took our accommodation in “Apartments Laka” cabin and frankly, OMG. Gorgeous. The interior is original, you feel the forest and mountain atmosphere, the owner is a true sweetheart and most importantly, we had everything we needed. And no, this is not an advertisement and no, I’m not payed to write this. I’m just in love with the place.
Saying that we had fully equipped kitchen may sound ordinary to some of you. However, in Nová Hůrka (or its immediate surroundings) you don’t have a grocery store… And there’s only one pub that sometimes offers food, sometimes doesn’t. No joke, for real. The nearest grocery store is in Železná Ruda and sometimes you may not feel like driving up there for groceries. We got all the food prior to our arrival, I’d recommend you do the same. Then you can cook anything you want and whenever you feel like 🙂

My jsme se s Mayou ubytovaly vApartmánech Laka a upřímně, neskutečná pecka.. Interiéry jsou “šumavské”, dýchá na vás atmosféra lesů i hor, pan majitel je zlatej a co je nejdůležitější, absolutně nic nám nechybělo. A ne, tohle není reklama a ne, nejsem za to placena. Jsem prostě a jednoduše nadšena.
Podotýkám, že plně vybavená kuchyň se někomu může zdát jako obyčejnost, nicméně v Nové Hůrce a ani v bezprostřední blízkosti nemáte žádný obchod s potravinami.. A hospoda je jen jedna, která někdy vaří, někdy ne. Fakt, nekecám. Nejbližší potraviny seženete v Železné Rudě a ne vždy se vám chce na nákupy. Doporučuji nakoupit předem a vařit si pro sebe a své blízké kdykoliv a cokoliv 🙂

Šumava Laka

We just arrived back from the area so since it’s August, we were accommodated in a cabin with its own bar. The size of the place was amazing (own bar!!) but if you’re planning your trip there during autumn, definitely ask for a cabin with own fireplace. There’s nothing better than a relaxed evening by an open fire.. Or hop in a car now and enjoy few sausages with a beer by an open fire outside 😉

Ted’ v srpnu jsme s Mayou byly v apratmánu, který měl vlastní bar a byl na prvním patře. Velikostí nádherný (a hlavně ten bar!!), pokud ale pojedete na podzim, určitě chtějte apartmán s krbem, není nad to příjemně si zatopit a večer relaxovat u ohně.. A nebo pokud pojedete už ted’, hod’te pár buřtů nad oheň, ještě je krásné počasí 😉

Šumava Laka

Last thing I’d like to mention is wildlife. Wildlife is crazy wild up there and when traveling with your dog, please be careful. There are lynx, wild boars, deers (careful especially during their pairing time – autumn!) and snakes. Also, same as I mentioned in my post about Krkonoše, go out when the sun does and hide in when the sun goes down..

Poslední věc, kterou bych ráda zmínila, je divá zvěř. Je ji opravdu, ale opravdu hodně a když budete cestovat se svým čtyřnohým miláčkem, opatrně. Od rysů, přes divočáky, jeleny (opatrně hlavně v období říje!) až po hady… A také platí nepsané pravidlo, které jsem zmiňovala i ve svém článku o Krkonoších, vycházejte ven nejdříve s východem slunce a zpátky dovnitř se západem. 

Šumava Laka

Šumava Laka

Šumava is beautiful and deadly at the same time, however you’ll fall in love without a doubt. Will you give it a shot and explore it?

Šumava je krásná i smrtící, nepochybně si ji ale zamilujete až do morku kostí. Pojedete i vy?

You may also like