Home AUSTRIA Jezera Horního Rakouska v podzimním opojení

Jezera Horního Rakouska v podzimním opojení

written by Irena Markovich October 15, 2017

Krásné počasí posledních pár dnů nás doslova vybízí k vyražení do přírody. Už dlouho jsme neměli tak ukázkové babí léto jako ted’ a jak nejlépe strávit poslední teplé dny tohoto roku než s svými čtyřnohými miláčky v těch nejkrásnějších zákoutích, že? Vy, co čtete můj blog víte, že jsem nedávno navštívila Horní Rakousko s Altajem a závěr je jednoznačný – jeli bychom tam opět hned ted’.  Kromě velkého množství horských túr, na které se v Horním Rakousku můžete vydat, můžete  prozkoumat tuto oblast i z jiného úhlu. Mně uchvátila jezera, kterými je oblast kolem Hinterstoder proslulá a ráda bych tyto zážitky přiblížila i vám.. Na podzim, kdy scenérie hrajou symfonii barevných tónů, jsou obzvlášt’ kouzelná.

 

JEZERO SCHIEDERWEIHER

Jezero Schiederweiher je umělým jezerem postaveným  v roce 1897 až 1902 na základě císařského a královského dvorního architekta. Je označováno za perlu Stodertales s veškerým právem. Na podzim zde mlha jemně lemuje okolí a dodává mu jedinečný nádech. S Altajem jsme prošli celou trasu kolem a nechali se unášet množstvím ptactva za doprovodu šumu nedalekého potoka.

Altaj na průzkumu jezera Schiederweiher / Horní Rakousko / podzim 2017

Jezero má díky dylické poloze nádherný výhled na Spitzmauer (2446 m) a Velká Tide Pool (2515 m) (zdroj: Pyhrn-Priel region).

U focení této fotky střídal smích obavy. Altaj byl radostí bez sebe a letěl pozdravit káčátka, která poklidně plula jezerem Schiederweiher.. Byl tak jemně neohrabaný, aby nespadl a já přitom trnula “Co když se rozhodne skočit?!” Neskočil 🙂 / Horní Rakousko / podzim 2017

Pokud se vydáte na průzkum, můžete se inspirovat trasou popsanou ZDE, která vás nechá nahlédnout do všech koutů, a nebo se vydat o kousek dál a nabažit se okolní přírody (trasa Jezero Schiederweiher – Polstergut – Dietlgut).

 

JEZERO GLEINKERSEE

Smaragdově zelené horské jezírko Gleinkersee je populární turistickou atrakcí nejen v létě, kdy si zde můžete půjčit lod’ku a nebo se i vykoupat. Je to zároveň i nejteplejší rakouské jezero a možná i proto nabízí úchvatnou podívanou, pokud se sem vypravíte časně z rána – mlha se drží nízko a dodává mu tajemno, které vídáme ve filmech. Okolní stezky a nedaleké louky nabízejí naprosté soukromí, kdy kolikrát máte pocit, že jste na světě sami.

 

Jezero Gleinkersee v ranní mlze / Horní Rakousko / podzim 2017

Kvalita vody tohoto jezera je tak vysoká, že se Gleinkersee stalo jedním z mála útočišt’ už pomalu vymřelých raků.

Jezero Gleinkersee / Horní Rakousko / podzim 2017

Jezero Gleinkersee je výchozím bodem pro mnohé výlety. I samotná cesta kolem jezera stojí za to, kdy za příznivého počasí můžete vidět pohoří Sengsengebirge, jak se zrcadlí v jezerní hladině. Výlet vám zabere pohou půlhodinku a nabízí neskutečně krásný zážitek.

Jezero Gleinkersee je jako stvořené na procházky se psem / Horní Rakousko / podzim 2017

Jezero Gleinkersee / Horní Rakousko / podzim 2017

 

 

JEZERO SPEICHERTEICH

Jezero Speicherteich je jezerem nacházejícím se v 2080 m.n.m. Psala jsem už o výšlapu k tomuto jezeru ve svém minulém článku o Hinterstoder a vracím se k němu i ted’. Je jedním z nejukázkovějších cílů, které budete chtít zdolat, pokud se ocitnete v Pyhrn-Priel regionu (Horní Rakousko).  Cestou nahoru potkáte houfy volně se pasoucích (na lidi i pejsky zvyklých) krav a jakmile se usadíte na lavičku u jezera, pocítíte příval nefalšované euforie a blaženosti.

Jezero Speicherteich v 7 ráno, kdy první paprsky už zalily vrcholky okolních hor světlými tóny / Horní Rakousko / podzim 2017

Pokud si ale přejete zažít ten nejlepší zážitek, vydejte se po cestě dál nahoru ještě 20 minut a narazíte po pravé straně na rozhlednu, ze které budete mít výhled na všech 5 vrcholů dvoutisícovek! Při sestupu pak budete mít jezero Speicherteich na dlani jako my (viz fotka níže).

Pohled na jezero Speicherteich při sestupu / Horní Rakousko / podzim 2017

Upozorňuji ale, že nahoře opravdu fouká.. Je to relativně otevřené prostranství a vyplatí se nepodcenit teplné oblečení a pevnou obuv (o tom, co si beru s sebou na cesty do Rakouska jsem psala též v článku Rakousko – Cesta je cíl, třeba vás to inspiruje!)

 

 

JEZERO SCHAFFERTEICH

Jezírko Schafferteich je dle mě náležitě nedoceněné. Mnoho se o něm nepíše, zato mně se líbilo snad ze všech nejvíc. Zážitek z krásy smaragdové vody podtrhovalo naprosté soukromí občas provázené cinkajícími zvoky pasoucích se krav.
K němu se pohodlně dostanete od obecního úřadu Vordestoder (celá trasa je popsaná ZDE) a poté se jen stačí nechat unášet klidem a tichem.

Tyhle chvíle u jezera Schafferteich bych nevyměnila za nic na světě / Horní Rakousko / podzim 2017

Jezero Schafferteich / Horní Rakousko / podzim 2017

Altaj na průzkumu jezera Schafferteich / Horní Rakousko / podzim 2017

Každé z těchto jezer má své osobité kouzlo. Vykročte do neznáma a vydejte se na průzkum oblastí, které máme možnost spatřit ted’, kdy žijeme život naplno a tvoříme si vzpomínky.

Bylo by krásné sedět za 30 let u krbu s albem v ruce a vzpomínat na chvíle, které daly našemu životu ten správný nádech, nemyslíte?

~ S Mayou a Altajem vás zdravíme z tepla domova u krbu a právě ted’ s radostí vzpomínáme
xx

You may also like