Home CZECH REPUBLIC KRKONOŠE

People love visiting Krkonoše… and they have a good reason to do so. Krkonoše are simply breathtaking and beautifully inviting. Maya and I traveled through the area around the river called Bílé Labe (the very beginning of river Labe – Elbe) and we took it pretty bad when we had to return back home. Every single corner offers its own paradise and one would be a fool not to explore the wilderness around.

Lidi rádi jezdí do Krkonoš.. a mají k tomu opávněný důvod. Krkonoše jsou vskutku dechberoucí a přírodou vítací. S Mayou jsme se vydaly po vlastních stopách do oblasti Bílé Labe a k známým, často navštěvovaným boudám. Každé zákoutí nabízelo úplný ráj a nám se vůbec nechtělo zpět.

Krkonoše

I could write novels about different places in Krkonoše worth visiting. If you’re looking for endless nature, stating out nearly hundred places may be a bit redundant because you’ll find beauty everywhere. I’ll take the liberty, however, to show you around through images few locations we took time to visit.

Pro ty z vás, kteří chtějí jet do Krkonoš za přírodou, můžou být tipy na výlety i zbytečné, protože si tam krásy užijete opravdu všude. Dovolím si ale popsat pomocí fotek pár míst, která opravdu stojí za to a která nezklamou.

Krkonoše

If you are traveling with your dog, you’ll probably worry about accommodation. We stayed at Bílé Labe cabin and we couldn’t be happier. The owners are running the place and not only they have their own dogs, they also have tons of understanding for their customers’ furry friends, too. You’ll be able to enjoy homemade traditional food and I must admit, that’s what I ate all the time there, didn’t even cross my mind to look for another place to eat (yup, it was that delicious!). The cabin is frequently visited by many travellers during the daytime. They either stop by for a coffee or for a lunch during their hiking break. If you prefer lesser people, definitely visit the cabin (and sleep over) during working days. You’ll love the peace and serenity.

Pokud cestujete se psem, budete určitě řešit ubytování. My jsme byly ubytované v Boudě u Bílého Labe a celkově si pobyt nemůžu vynachválit. Nejen, že se majitelé angažují přímo v objektu, mají dokonce svoje vlastní hafany a tunu pochopení pro cizí 🙂 Jídlo mají domácí a klasické, které si budete chtít dát opakovaně, to vám zaručuji. Bouda je hojně navštěvována přes den, kdy se jednotlivci i skupinky cestou uchýlí ke kávě nebo rovnou zůstanou na oběd. Pokud preferujete méně lidí, jed’te přes týden, o víkendu je nocujících mnohem víc.

Krkonoše 11

Trails in Krkonoše are clearly marked and you can easily get from one place to another. We hiked back and forth to almost any interesting location including visiting famous cabins. Apart from Bílé Labe cabin (where we slept few nights), try hiking to Vrbatova cabin and from there go up to Labe source, they are close and you’ll love the scenery.

Pěšky se dostanete kamkoliv díky skvěle vyznačeným stezkám. My jsme prošly snad všechny možné trasy kolem dokola a navštívily jsme i vyhlášené boudy. Kromě Boudy Bílé Labe, kde jsme i přespávaly, se lehce dostanete k Vrbatově boudě (ideálně z Medvědína). Od Vrbatovy boudy se pak vydejte k pramenům Labe, jsou kousek odtud.

Krkonoše

Once you reach Labe source, continue to Sněžka (mountain) or to Luční cabin and from there either come back to Bílé Labe cabin through Poland or try walking back alongside river Labe. Take a look at the map.. The part between Luční cabin and cabin Bílé Labe will take you approximately one or two hours depending on your tempo. If you’ll be coming back through Poland, add two to three hours extra before you reach Bílé Labe cabin.

Pokud už k pramenům Labe dojdete, pokračujte na Sněžku anebo na Luční boudu a z té se bud’ vrat’te přes Polsko zpět do Boudy Bílé Labe nebo se zkuste zpět projít podél Labe. Podívejte se na mapě na trasu.. Ta část mezi Luční boudou a Boudou Bílé Labe vám zabere mezi hodinou a dvěma, záleží, jakým tempem půjdete, pokud se budete vracet přes Polsko, pak si připočtěte ještě zhruba 2 hodiny (až 3h).

Krkonoše trasa

Krkonoše

I can also recommend you Martin cabin. It’s located on the opposite side, however this time we didn’t visit it, maybe next time.. 🙂 I’m also recommending you walking alongside the stream that’s called Čertova strouha. It’s so beautiful! Take a look at images to get the full picture.

Pak můžete navštívit též Martinovou boudu. Ta je opačným směrem a my jsme ji tentokrát nenavštívily, možná příště 🙂 Vřele vám doporučuji projít se podél pramene, jehož stezka je nazvaná Čertova strouha. Nádhera! Podívejte se na obrázky..

Krkonoše

Krkonoše

Don’t forget to to walk by Bílé Labe itself or to take the “yellow” trail all the way to Špindlerův mlýn, you’ll spend a beautiful day hiking.

Nezapomeňte se projít podél Bílého Labe jen tak, nebo po žluté trase až k Špindlerovu mlýnu, strávíte tím nádherný den.

Krkonoše

Krkonoše

Last tip.. Krkonoše are packed with wild animals. If you are traveling with your dog and you are a beginner when it comes to hiking or camping, it’s safe to be back at the cabin latest by 7:30pm. That’s when other furry friends take the forest over 🙂

Poslední informace.. Krkonoše jsou plné divé zvěře. Pokud cestujete se svým psem a jaksi teprve začínáte kempovat nebo se toulat po přírodě, zpátky v boudě byste měli být kolem 19:30. Pak už lesům kralují jiní 🙂

 

Krkonose

Thank you.. xx  /  Děkujeme.. xx

You may also like