Home AUSTRIA Hinterstoder

Hinterstoder

written by Irena Markovich September 25, 2017

Hinterstoder. Ráj pěší turistiky v Pyhrn-Priel regionu. Místo, kam se definitivně budete chtít vypravit i mimo zimní sezónu, at’ už se psy (jako já), nebo i bez nich. Hinterstoder, známý svými fantastickými sjezdovkami a nádhernými scenériemi by bezpochyby neměl být skryt i v podzimním období, kdy barevné lesy a okolní vrcholky rozehrají symfonii panoramat a bezpočet turistických tras přímo vybízejí k prozkoumávání této oblasti v Horním Rakousku pěšky. Sami. Se svým psem. Nebo dokonce psy. Krásná příroda, hluboké lesy, výhledy na vrcholky okolních hor i početná stáda krav dodávají výletu pravý rakouský šmrnc.

Ovčí farma nedaleko horské chaty Berghof Sturmgut

Z Prahy je to do Hinterstoder pouhý kousíček, něco kolem 320km. Tentokrát jsme s Altajem byli ubytovaní v úžasné horské chatě Berghof Sturmgut, která leží vysoko nad Hinterstoder a poskytuje opravdu neskutečný výhled na okolní vrcholky (nemluvě o tom, že v zimě je tu přímo pod nosem sjezdovka). Psi jsou vítání a sami majitelé mají krásný sortiment živých zvířátek, od psů, přes kočky, zajíčky, krávy a dokonce i lamy.  Jejich pohostinství vás nenechá na pochybách, že o vás i ovašeho čtvřnohého miláčka bude moc hezky postaráno a psa si s sebou můžete vzít i do restaurace, která se nachází v 1. patře chaty. Odtud se pak pěšky můžete vydat na dlouhé procházky a nebo skočit do auta a popojet pouhých 20 minut a objevovat nová zákoutí.

Výhled z pokoje horské chaty Berghof Sturmgut

Na prozkoumání Horního Rakouska potřebujete minimálně týden. I tak budete mít pocit, že jste toho moc nestihli, nicméně vyplatí se jet do jednoho z jejich známých městeček na prodloužený víkend a pomalu okolí prozkoumat. Takto jsme se Altajem vydali přímo do Hinterstoderu a za plné čtyři dny jsme stihli vyšlápnout doutisícovku Hutterer Höss, vítat východy slunce u čtyř jezer, snídat v centru Hinterstoder, kochat se kostelem, který hostí letní koncerty při svíčkách, a celé dny objevovat nádherná zákoutí lesů a kopců Pyhrn-Priel regionu. Minule jsem psala o tom, co si vzít s sebou na cesty v podzimním období (mimochodem mrkněte na odkaz, tento článek měl obrovský úspěch), o jezerech budu psát v mém příštím příspěvku, tentokrát se zaměřím na náš výšlap na Hutterer Höss.

Božský vrchol tyčící se nad městečkem Hinterstoder

Pokud jedete autem, pak se k místě, odkud lze na vrchol pohodlně vyšlápnout, dostanete od hlavního ski parkoviště v městečku. Je tam brána a vstup vám zajistí Aktivní a sezónní karta, kterou získáte v Turistickém centru. Vřele doporučuji stavit se tam a zeptat se na další brožurky a informace. Přívětivost a ochota zdejších lidí vás úplně ochromí, nemluvě o tom, že se velice rádi podělí o veškeré informace a zkušenosti místních.
Poté vás čeká cesta cca 10km nahoru po serpentýnách, která vás dovede přímo až na parkoviště. Pokud autem nedisponujete, lanovka to jistí!

Východ slunce při výšlapu na Hutterer Höss

Od parkoviště se pohodlně dostanete na cestu (je jediná nahoru, nemůžete minout), kterou se pak vydáte. Nepodceňujte pevnou obuv a pro pejsky pro jistotu i vodítka. Jsou tam sice nádherné krávy, ale ve vyšší výšce už nejsou oddělené plotem.

Po zhruba hodině a půl se ocitnete u jezera Speicherteich, které opravdu stojí za to. V létě fantastické osvěžení, na podzim dodává tajuplný nádech odrazem okolních vrcholů… U jezera je též hostinec Mountain Inn, kde se můžete občerstvit.

Jezero Speicherteich v 6:30 ráno

Pokud si ale přejete zažít ten nejlepší zážitek, vydejte se po cestě dál nahoru ještě 20 minut a narazíte po pravé straně na rozhlednu, ze které budete mít výhled na všech 5 vrcholů dvoutisícovek! Opět ale zdůrazňuji, že ne každý je blázen jako my s Altajem – je tam lanovka, která vás pohodlně odveze až nahoru 🙂 My jsme vstávali ve 3:30 ráno, abychom s výšlapem stihli i východ slunce, nemusíte. Mějte se rádi a kombinujte tento zážitek s lanovkou 😉

Výhled při sestupu z vrcholku

Sestup dolů je pak hračka, nevím, jestli jsme se dolů kutáleli nebo opravdu kráčeli, ale trvalo nám to podstatně kratší dobu než výšlap 😛
Pokud budete mít štěstí, chytnete i mlhu pod vámi. Je to nádhená podívaná, kdy vrcholky hor okolo vás se třpytí sluncem a hned pod nimi se rozprostírá mlha jako nejměkčí peřina…

 

Cestování nám dává volnost, bez kterého by obzory stěží existovaly…

Co vám budu povídat, vrátila bych se hned. A nejspíš i natrvalo. Ale o tom příště… Krásné pondělí a at’ vám pracovní týden uteče co nejrychleji!

You may also like