Home Uncategorized GREETINGS TO ALL THE LOVELY HUMANS!

GREETINGS TO ALL THE LOVELY HUMANS!

written by Irena Markovich July 15, 2016

Traveling is fun, it’s setting us free and allowing us to connect with ourselves on the level impossible to reach while constantly living in the city. Since long ago I felt something was missing, long before Maya stepped into my life.. the connection with nature, ability to go wherever and whenever and feel free. I missed freedom.

Once I made a plan to travel as much as possible, it all started falling into its place, step by step. See, I understand it’s not easy to drop everything and just go. And no one expects you to do it.. But if you do have some free time over the weekend, why shouldn’t you switch off your phone and drive out to the first mountain, river or a beautiful little village in a countryside?

That’s what we did. And since this is our first post, allow us just to simply welcome you on the very new travel blog called “Travel with Maya”. Currently, we are traveling through Czech Republic discovering amazing locations I’ll be soon posting about. Stay with us. Because so many beautiful destinations are coming up.

xx

Travel with Maya

 

Cestování je zábavné, osvobozuje nás a dovoluje nám spojit se s vnitřím já na úrovni, na které nám život ve městě jen tak nedovolí spojit se. Už dlouho cítím, že mi něco chybí, tento pocit se objevil dlouho předtím, než Maya vstoupila do mého života. Chybělo mi souznění s přírodou, možnost cestovat kamkoliv a kdykoliv a cítit se volná. Chyběla mi svoboda.

Jakmile jsem připravila cestovní plán, vše začalo do sebe zapadat, krok za krokem. Chápu, že není jednoduché všeho nechat a jednoduše jet.. A nikdo to ani neočekává. Ale pokud máte nějaký ten volný čas o víkendu, proč si nevypnout mobil a vyjet k prvním horám, k první řece nebo jen k první malebné vesničce?

A přesně tohle jsme s Mayou udělaly. A protože je to náš první příspěvek na tomto velice novém blogu zvaném “Travel with Maya – Cestujte s Mayou”, dovolte nám přivítat vás. V této chvíli cestujeme napříč Českou republikou a objevujeme nádherná místa, o kterých si počtete již brzy. Zůstaňte s námi. Dozvíte se mnoho zajímavého.

xx