Home Central Bohemia CENTRAL BOHEMIA / STŘEDNÍ ČECHY

CENTRAL BOHEMIA / STŘEDNÍ ČECHY

written by Irena Markovich July 28, 2016

Two weeks flew by so quickly. Here we are bringing you few locations worth visiting when traveling with your furry friend; these locations are close to Prague and you can either make a one day trip or sleep over in few accommodations allowing pets (Czech Republic is very pet friendly, you won’t have a trouble finding a place to sleep!). Just in case you’d like to search pet friendly places by yourself, check out these websites, they may help 🙂

http://www.dovolena-se-psem.cz/
http://www.alkatravel.cz/se-psem/cr-110-stredocesky-kraj
http://www.e-chalupy.cz/stredni_cechy/ubytovani/chaty-a-chalupy-se-psem-vyber/

 

Dva týdny uběhly jak voda. Přinášíme vám zde pár zajímavých míst, kam se svým čtyřnohým mazlíčkem na výlet; všechna místa jsou blízko Prahy a bud’ si uděláte jednodenní výlet, nebo někde přespíte. Jak již víme, Česká republika je skvělé místo na dovolenou se psem, mnohem přátelštější než mnohé jiné země. Pokud jste dumali nad tím, kde hledat ubytování, můžete se inspirovat zde:

http://www.dovolena-se-psem.cz/
http://www.alkatravel.cz/se-psem/cr-110-stredocesky-kraj
http://www.e-chalupy.cz/stredni_cechy/ubytovani/chaty-a-chalupy-se-psem-vyber/

 

The area of Prague – east up to 25 km from Prague / Oblast Praha východ do 25 km od Prahy

Since we are living in Prague (for the time being), it was only natural to start exploring locations up to half an hour drive from the city. Frankly, the area in Prague east is beautifully versatile and you can enjoy long walks in forests as well as alongside large fields. We didn’t visit any particular cultural places, we did, however, walk by them. I’d recommend definitely taking a walk around the area of Natural park Rokytka all the way to Saint Markéta church and further towards beautiful wheat fields alongside Královice.

Vzhledem k tomu, že s Mayou prozatím žijeme v Praze, bylo víc než logické začít poznávat okolí, ideálně do půl hodinky autem. Oblast Prahy východ je nadherně malebná a můžete si užít jak procházky v lesích, tak i podél krásných polí. Nenavštívily jsme přímo kulturní památky, ale kolem nich jsme procházely. Určitě doporučujeme procházku Přírodním parkem Rokytka až ke kostelu sv. Markéty a pak dále podél Královických polí.

Central Bohemia

 

 

Klánovický forest / Klánovický les

Within literally minutes from Prague, Klánovice forest is a perfect hideaway for days when you can steal only few hours to get away. Easily accessible, this forest will leave you and your pet refreshed.

Doslova pár minut za Prahou, Klánovický les je perfektním útočištěm, když se nemůžete uvolnit na celý den. Je snadno dostupný a i dvě hodinky strávené procházkou v tomto lese vás zanechají skvěle odpočaté.

 

Srbsko & Voděrady Beechwood / Srbsko a Voděradské bučiny

Central Bohemia

 

Both Srbsko area and Voděrady Beechwood are breathtaking in its slightly messy wilderness but I must admit I had a little bit different image of Voděrady Beechwood… The biggest part of it is, of course, green forest. The other small part used to be a beautiful cascade waterfalls and that image I found online pushed me to look for it. We couldn’t find it.. And after asking around some locals told us that such cascade waterfalls are cut because of the river and lake control so the water is not flowing down anymore (you can see the picture of what’s left up right). Such a shame…

Mě i Mayu uchvátila mírná divokost lesů v oblasti Srbska a Voděradských bučin. Musím ale přiznat, že jsme tam jely s trochu jinou představou ( tedy hlavně já:) ) o Voděradských bučinách a jejich vodopádech. Právě tyto kaskádovité vodopády jsem si našla na internetu a jely jsme prozkoumávat oblast. Ale vůbec jsme je nemohly najít… Po delším hledání jsem se zeptala místních a bylo mi sděleno, že již delší dobu tudy nic neteče, nebo jen málo. Prý už nepouštějí rybník a tím i upravili i tak trochu vzhled té oblasti (na internetu najdete fotografie vodopádů, my jsme ale našly toto – viz foto vpravo nahoře). Opravdu škoda…

 

Czech “Grand Canyons” / Lom Velká Amerika, Lom Mexiko, Lom Malá Amerika

Name Czech “Grand Canyons” sounds really funny but I couldn’t find other way to translate it 😉 If you search for it online, definitely type in Lomy Amerika and you’ll find lots of information (compared to typing in Czech “Grand Canyons”).
I didn’t explain in Check how to get to this place because there is an excellent website describing step-by-step where to go and how to reach certain areas. Unfortunately, the site isn’t translated into English so I’ll try to give you as much information as possible.
You’ll need to arrive to Karlštejn first either by car or train. If you arrive by car, you can leave it on a parking lot right before the small town and from there follow YELLOW path (paths in Czech Republic are marked by colours so that people won’t get lost – you can find the colour on trees alongside the path). Pass through the town and right underneath the castle you’ll take the left path (at this point they are separating) and continue following RED path. Red path will take you to another crossroad, you’ll take the YELLOW pat again and that’s the one that will take you to the most famous canyons; Malá Amerika, Mexico and Velká Amerika. It will take you approximately 3-4 hours to see everything so don’t forget to pack water and maybe some snacks.

Pokud se vydáte na soustavu vápencových lomů, tzv. Lomy Velká a Malá Amerika (a ostatní k nim patřící), určitě počítejte s alespoň 3-4 hodinami. Pěšky se k nim dostanete jednoduše přes Karlštejn, já osobně jsem tam byla poprvé a nechala jsem se inspirovat stranou Lomy Amerika – výborně a srozumitelně popsaná cesta i na co kouknout. S Mayou jsme vše prošly, přiznávám ale, že jsme tam byly už na 4. hodinu ranní kvůli lidem.. Chtěly jsme si to užít v klidu a bez jakýchkoliv skupin okolo nás procházejících, proto jsme měly možnost i spatřit krásný východ slunce.

Just one more detail if you’re visiting the area with your dog; be seriously careful. There’s no such thing as fence and if your dog is a bit active, you need to keep them on the leash, just in case. And I’d recommend a leash up to max. 5 meters so that you can have a better control of your pet.

Jen jeden detail, pokud pojedete na lomy se svým psem; opatrnost je fakt na místě. Není tam úplně zábradlí a aktivnější jedinci by se mohli nechat unést.. Neříkám, že by pes sám od sebe skočil dolů, to ne, ale zvědavost je někdy silněší a tlapky můžou uklouznout. Mayu jsem celou dobu měla na krátké stopovačce, opravdu max. 5 metrů, lepší kontrola zvířete, než kdyby byla na 15-20 metrů dlouhé stopovačce a slítla dolů :/ Na volno určitě nedoporučuji, čert vem “můj pes poslouchá jak hodinky”, kdybyste nedej bože potkali jiného pejska a ti dva se rozdováděli nebo servali. Neštěstí se stane za chvilku.

 

Svatý Jan pod Skalou / Vyhlídka Svatý Jan pod Skalou

Central Bohemia 8

Hands down, one of the most beautiful sightseeing place we’ve visited so far. Once you arrive to the little town called Svatý Jan pod Skalou, you’ll take a path up-hill (you can’t get lost, there’s only one path up and the town is tiny tiny tiny..) and walk up to the top of the cliff. Try to avoid a mistake we’ve made – if it’s sunny, don’t climb up between 11am and 5pm 😉 You’ll die up there from the heat!

Upřímně, jedna z nejkrásnějších vyhlídek, na které jsme zatím byly. Jakmile dorazíte do městečka Svatý Jan pod Skalou, dejte se po lesní cestě nahoru (jediná cesta vede nahoru, nemáte šanci ji minout) a vyšlápněte kopec. Hlavně neudělejte tu chybu, že se tam v létě při slunečném počasí budete snažit vyškrábat mezi 11h ranní a 5h odpoledne… Umřete vedrem!

Central Bohemia 10

 

Sázava / Sázava

We spent here whole week. I admit we were a bit lazy here and there, we didn’t sleep outside as much as we planned but we had fun anyway. I won’t get into much detail as Sázava is large and we’ll be back soon so I’ll make a special post dedicated only to this area later on.
Don’t be afraid to literally explore every piece of Sázava forest, every place with leave you breathless. Especially, if your dog loves water, Sázava river will bring all the happiness to his/hers furry life 😉

Tady jsme strávily rovnou celý týden. Přiznávám, že jsme se dost flákaly a ani tolik nestanovaly, jak bylo v plánu, ale stejně jsme si to užily moc. Nebudu zde zabíhat do moc detailů, nebot’ oblast Sázavy je velká a my se tam brzy budeme vracet, takže pak připravím článek jen o Sázavě.
Nebojte se prozkoumat lesy a okolí Sázavy, každé místečko vás okouzlí. A teprve pokud váš pes miluje vodu! to bude jízda.. 😉

Central Bohemia 2

Central Bohemia 3

 

Thank you for being us this whole time and don’t forget to follow us on Facebook and Instagram! 🙂

Děkujeme, že jste s námi a nezapomeňte nás sledovat na Facebooku a Instagramu! 🙂

 

Maya & I.

You may also like